Korzenie świeżo posadzonych roślin powinny samodzielnie szukać składników pokarmowych w glebie, co zapewni ich szybki rozrost.

Oznacza to, iż nie powinno się nawozić roślin tuż po ich posadzeniu, gdyż w takim wypadku korzenie mają ułatwiony dostęp do składników odżywczych i nie rozrastają się, co oczywiście negatywnie wpłynie na dalszy rozwój rośliny.

Dlatego należy nawozić rośliny dopiero po dwóch miesiącach od posadzenia, jeżeli sadzenie odbyło się wiosną. Jeżeli natomiast rośliny zostaną posadzone jesienią, nawozimy je wiosną następnego roku, po zaobserwowaniu pierwszych oznak wzrostu.

W pierwszym roku po posadzeniu stosujemy połowę zalecanej dawki nawozu, a każdej następnej wiosny stosujemy pełną dawkę. Nawożenie powtarzamy dwa, trzy razy od maja do lipca. Istnieją również nawozy o przedłużonym działaniu, które podaje się tylko raz – na wiosnę.

Bardziej intensywnego nawożenia wymagają żywopłoty strzyżone, gdyż częste strzyżenie sprzyja szybkiemu wzrostowi, co zwiększa zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

Należy pamiętać o każdorazowym podlaniu rośliny po jej nawożeniu.