Roślinę świeżo posadzoną należy obficie podlać. Wykonujemy to głównie po to, aby namoczyć korzenie, usunąć z podłoża nadmiar powietrza oraz umożliwienie dokładnego oblepienia się korzeni drobnymi cząstkami gleby.

Wokół rośliny można pozostawić niewielkie wgłębienie w ziemi, aby woda, którą podlewamy roślinę nie spływała na boki, ale bezpośrednio do korzeni. Ziemię wokół rośliny można wyłożyć ściółką w postaci grubej kory lub grubego żwiru.

Zabieg ten zapewnia kilka bardzo istotnych udogodnień w pielęgnacji roślin. Ściółka wokół posadzonej rośliny pełni rolę filtra, przepuszczającego wodę do korzeni, a równocześnie zatrzymuje wilgoć w ziemi wokół rośliny.

Filtr ten nie pozwala również na rozwijanie się chwastów w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni, co znacząco przyczynia się do prawidłowego wzrostu rośliny.

Ważnym aspektem jest także ułatwiona pielęgnacja trawnika wokół roślin. Koszenie staje się nie tylko łatwiejsze, ale również bezpieczniejsze dla drzew i krzewów, które w znacznie mniejszym stopniu narażone są na uszkodzenia kosiarką.

Należy też wziąć pod uwagę fakt, iż rośliny obłożone ściółką sprawiają wrażenie bardziej zadbanych i większych, co z pewnością korzystnie wpłynie na ogólny wygląd ogrodu.